Wskazówki dotyczące zapobiegania wrastaniu włosków

Czym jest wrastanie włosków i co je powoduje?

Wrastające włoski pojawiają się, gdy wokół mieszka włosowego zgromadzi się nadmiar martwych komórek naskórka lub gdy skóra będzie przesuszona[1]. W efekcie włoski zwijają się i wrastają z powrotem w skórę. Wrastanie może wywoływać stan zapalny i powstawanie małych czerwonych guzków, które dodatkowo swędzą i bywają bolesne. Poniżej omawiamy przyczyny wrastania włosków i przedstawiamy najważniejsze fakty, które należy uwzględniać przy wyborze metody depilacji[2]:

Golenie

Golenie stanowi kuszącą opcję pozbywania się niechcianych włosków, ponieważ jest szybkie i łatwo jest je przeprowadzić, ale nie jest dobrą metodą, jeśli chcemy zminimalizować ryzyko wrastania włosków. Otóż maszynka do golenia ścina włoski na powierzchni skóry, co powoduje, że brzeg odciętego włosa bywa dość ostry, więc jeśli włos skłoni się na bok, łatwo wrośnie z powrotem w skórę[3]. Zjawisko to jest powszechne w przypadku włosów kręconych lub grubszych, więc masz większą szansę zauważyć krostki z wrastających włosków wokół linii bikini.

Kremy do depilacji

Stosowanie kremów do depilacji też wiąże się z pewnym ryzykiem wrastania włosków, ponieważ usuwasz włosy tylko z powierzchni skóry, ale jest ono mniejsze niż przy goleniu, ponieważ depilacja kremem rozpuszcza włoski zamiast ich ścinania.

Depilacja woskiem

Jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu wrastania włosków, dobrą metodą jest depilacja plastrami z woskiem, ponieważ wtedy dochodzi do wyrwania włosków wraz z cebulkami. Należy jednak pamiętać, że gwałtowne wyrwanie włoska może zaburzyć strukturę mieszka włosowego, a w konsekwencji zmienić kierunek wzrostu nowego włoska.

Wrastanie włosków zależy też od indywidualnych czynników – po prostu pewne osoby są na nie bardziej podatne. Jeśli po depilacji woskiem stale cierpisz z powodu wrastających włosków, najlepiej rozważ inną metodę depilacji[4].

Wskazówki dotyczące zapobiegania wrastaniu włosków

Co prawda nie ma sposobu, który zagwarantuje nam, że włoski na pewno nie będą wrastać. Nie ma też jednej metody depilacji, która nas całkowicie przed tym uchroni. Ale można przestrzegać pewnych sprawdzonych zasad, by zmniejszyć to ryzyko, a przy okazji uzyskać efekt jedwabiście gładkiej skóry.

Rób peeling skóry

Zacznij doceniać regularny peeling skóry i włącz go w cykl pielęgnacji skóry, gdyż podczas peelingu dochodzi do złuszczania martwych komórek naskórka i substancji oleistych, które zatykają mieszki włosowe.

Możesz złuszczać naskórek na przykład podczas kąpieli. Zanim zanurzysz się w wodzie wymasuj skórę naturalną gąbką lub gąbką specjalnie przeznaczoną do peelingu. W ten sposób rozluźnisz skórę. Następnie zwilż całe ciało wodą i kolistymi ruchami znowu wymasuj ciało gąbką, zaczynając od stóp. Podczas złuszczania uważaj na wrażliwe obszary skóry, takie jak strefa bikini.

Dbanie o skórę po depilacji

Pamiętaj, że po depilacji Twoja skóra będzie wyjątkowo wrażliwa na ciepło i tarcie. Aby zapobiec wrastaniu włosków, w czasie pierwszej doby po depilacji:

  • nie noś ciasnych ubrań, ponieważ tarcie ubrania o skórę może prowadzić do podrażnienia mieszków włosowych[5]
  • nie stosuj mocno perfumowanych balsamów
  • nie opalaj się
  • nie idź na siłownię

Najlepiej będzie, jeśli przeprowadzisz peeling jedną dobę przed zastosowaniem depilacyjnych produktów Veet. U większości osób peeling skóry można robić raz na tydzień, ale jeśli masz wrażliwą skórę, złuszczaj ją co piętnaście dni. Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry, zapoznaj się z naszym wpisem „Co robić, a czego nie robić po depilacji”.

Stosowanie produktów Veet z pewnością pomoże Ci zmniejszyć ryzyko wrastania włosków, gdyż kremy do depilacji Veet opracowano w celu zminimalizowania ryzyka wrastania włosków (w porównaniu z goleniem). Ale bez względu na to, na którą metodę usuwania włosków się zdecydujesz, zawsze uważnie czytaj instrukcję postępowania i stosuj preparat zgodnie z zaleceniami, ponieważ niewłaściwa technika depilacji może być czynnikiem powodującym wrastanie włosków.

[1]http://www.foodpyramid.com/health-conditions-a-z/ingrown-hair/

[2]http://www.nhs.uk/conditions/ingrown-hairs/Pages/Introduction.aspx

[3]http://www.nhs.uk/conditions/ingrown-hairs/Pages/Introduction.aspx

[4]https://www.livestrong.com/article/81656-rid-ingrown-hairs-bikini-line/

[5]https://healthfully.com/how-to-get-rid-of-ingrown-hairs-on-a-bikini-line-4185554.html