Rodzaje włosów na Twoim ciele

Cykl wzrostu włosów

Cała ludzka skóra pokryta jest mieszkami włosowymi, które wytwarzają włókna białkowe[1]. Ludzki włos przechodzi przez następujące fazy wzrostu[2]:

  • anagen (faza wzrostu)
  • katagen (faza przejściowa)
  • telogen (faza spoczynku)
  • egzogen (faza zrzucania włosa)

Różne rodzaje włosów

Fazy wzrostu włosów różnią się w zależności od rodzaju włosów. Na ciele rosną włosy dwóch najważniejszych rodzajów, a kluczowe różnice to ich grubość i miejsce występowania:

Włosy dojrzałe

Są to włosy długie, grubsze, pigmentowane. Wyrastają na głowie i na innych częściach ciała. Zastanawiasz się, dlaczego mężczyźni zazwyczaj mają więcej włosów na ciele niż kobiety? Dzieje się tak, ponieważ na włosy dojrzałe wpływa ilość hormonów androgenowych, a mężczyźni zazwyczaj mają ich więcej[3].

U kobiet ten rodzaj włosów występuje zazwyczaj na głowie, na ramionach, nogach, w okolicy łonowej i pod pachami. Natomiast mężczyznom włosy dojrzałe rosną też na twarzy, na klatce piersiowej, plecach, na dłoniach (a poza tym mogą pojawić się praktycznie w każdym miejscu). Oczywiście struktura i wzrost włosów mogą się różnić w zależności od genetyki i pochodzenia etnicznego danej osoby.

Włosy meszkowe (welusowe)

Każdy i każda z nas ma też delikatne, jasne włosy nazywane włosami welusowymi. Jeśli spojrzysz na swoją skórę pod światło, z pewnością je dostrzeżesz. Zastanawiasz się, skąd pochodzi ten termin? Otóż delikatne, jasne włoski przypominają miękki meszek, który można na przykład zobaczyć na skórce brzoskwini.

Włosy androgenne, ogólnie oznaczające włosy rosnące na ciele, zwykle rozwijają się w okresie dojrzewania i są wynikiem przekształcania się włosów welusowych we włosy dojrzałe[4].

Wzrost włosów

Włosy na głowie

Faza anagenowa włosów rosnących na głowie trwa od dwóch do siedmiu lat i różni się w zależności od osoby, a na cykl ich wzrostu mają wpływ takie czynniki, jak genetyka, hormony, a nawet stres. Włosy rosnące na głowie mają dłuższą fazę anagenową niż włosy rosnące na ciele, dlatego włoski na naszym ciele są dużo krótsze niż na głowie[5].

Włoski rosnące na ciele

Faza anagenowa włosków rosnących na ciele trwa zwykle około 30-45 dni[6], czyli znacznie krócej niż analogiczna faza włosów pokrywających skórę głowy. Włosy rosnące w konkretnych miejscach ciała pełnią różne funkcje, co oznacza, że zależnie od części ciała ich faza anagenowa będzie inna. Na przykład funkcją brwi jest ochrona oka przed spływającym potem i dlatego muszą mieć one określoną długość i gęstość.

Wskazówki dotyczące pozbywania się włosów

Już wiesz, jak dochodzi do wzrostu włosów (oraz wiesz też, że pojawianie się włosów na całym ciele jest całkowicie normalnym zjawiskiem). Możesz więc obmyślić sposób pozbycia się niechcianych włosków. Jesteśmy tu, by pomóc Ci dobrze wybrać. Zdecyduj więc, czy zależy Ci na skórze pozbawionej włosów lub czy chcesz, żeby rosły one w sposób naturalny, a my pomożemy Ci poczuć się z tym dobrze. I z przyjemnością objaśnimy, co trzeba zrobić, by efekty usuwania włosków utrzymały się jak najdłużej.

Nogi

Letnie słońce łagodnie muska piękną, jedwabiście gładką skórę Twoich nóg… Z łatwością możesz osiągnąć taki efekt, jeśli zastosujesz nasze kremy do depilacji Veet*. Jest to bardzo prędki i całkowicie bezbolesny sposób na pozbycie się włosków. Kremy do depilacji łatwo nakłada się na przykład pod prysznicem, a działają one już po trzech minutach.

Chcesz cieszyć się gładką skórą nawet przez cztery tygodnie? Wypróbuj nasze plastry do depilacji Veet. Produkty te zawierają dodatek naturalnych składników, dzięki któremu skóra pozostanie nawilżona i miękka w dotyku.

Pachy

Chcesz mieć gładką, pozbawioną włosów skórę pod pachami? Pamiętaj, że mamy precyzyjnie działające Veet MINIMA Plastry z woskiem do depilacji bikini i pach skóra wrażliwa do stosowania na twarz, linii bikini i pod pachami*. Działanie plastrów polega na usuwaniu włosków z cebulkami.

Nie ma jednej najlepszej metody depilacji - wszystko zależy od części ciała i typu włosów. Na szczęście pojawia się coraz więcej dogodnych opcji. Odkryj je wszystkie – w tym celu sprawdź w wyszukiwarce Znajdź produkt Veet dla siebie, jak możesz zrealizować swoje cele dotyczące gładkiej, pozbawionej włosów skóry.

*Chcesz wypróbować jakiś nowy produkt Veet? Pamiętaj, aby dobę przed planowanym użyciem przeprowadzić test produktu na małym fragmencie skóry oraz by czytać etykiety i instrukcje postępowania i by zawsze używać produktu zgodnie z zaleceniami.

[1]http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2265.1994.tb02483.x/epdf

[2]https://www.healthline.com/health/stages-of-hair-growth#maintaining-hair-health

[3]http://www.todayifoundout.com/index.php/2013/02/why-testosterone-effects-body-hair-growth/

[4]http://health.howstuffworks.com/human-body/parts/human-body-hair.htm

[5]http://www.wired.com/2015/04/hair-only-in-some-places/

[6]http://www.todayifoundout.com/index.php/2012/05/why-does-hair-only-grow-to-a-certain-length/