Wosk – ciepły, zimny, czy orientalny?

Jak zapewne wszyscy wiemy, depilacja woskiem polega na usuwaniu włosków bezpośrednio u ich nasady. Używany do tego celu wosk składa się z żywicy, wosku pszczelego i oleju. Ten rodzaj depilacji jest odpowiedni dla każdego, kto ma mało wolnego czasu. Jeśli jeszcze nie stosowałyśmy depilacji woskiem, może wydawać nam się trudna do ogarnięcia, jednak tylko do czasu, kiedy dowiemy się, która technika jest dla nas najlepsza. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom depilacji woskiem ciepłym, zimnym i orientalnym. Po skończeniu niniejszej lektury będziemy gotowe, aby zrelaksować się w czasie zabiegu.

Depilacja ciepłym woskiem - zalety

Depilacja ciepłym woskiem polega na rozprowadzeniu roztopionego wosku na skórze. Po ochłodzeniu wosk przywiera do włosków i zastyga, a wówczas szybkim ruchem odrywamy go od skóry. Ciepło wosku otwiera pory skóry, co powoduje łatwiejsze usuwanie mieszków włosowych niż przy zastosowaniu plastrów z zimnym woskiem. Depilacja ciepłym woskiem jest również odpowiednia dla mężczyzn, którzy z reguły mają gęstsze owłosienie i grubsze u nasady. Ze względu na fakt, że ciepły wosk świetnie dopasowuje się do skóry, depilacja daje wspaniały efekt po jednym użyciu. 

Depilacja ciepłym woskiem - wady

Uzyskanie właściwej konsystencji wosku podczas podgrzewania może być czasochłonne. Ten rodzaj depilacji zajmuje więcej czasu niż usuwanie owłosienia przy użyciu wosku zimnego lub orientalnego, ponieważ wosk musi wystygnąć i osiąść na skórze. Właściwa temperatura wosku jest bardzo ważna, aby osiągnąć pożądany efekt. Na szczęście elektryczny system do depilacji ciepłym woskiem Veet znacznie to ułatwia, podgrzewając wosk do odpowiedniej temperatury. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, ponieważ nie będziemy zmuszone sprawdzać temperatury wosku, ponownie go podgrzewać lub czekać, aż wystygnie. Stosując konwencjonalną depilację ciepłym woskiem, należy nakładać go na skórę szpatułką, co niestety bywa trudne na mniejszych powierzchniach ciała, takich jak linia bikini.

Depilacja zimnym woskiem - zalety

Zimny wosk jest często stosowany w plastrach do depilacji, które są proste w użyciu, a także łatwo je usunąć z powierzchni skóry. Depilacja zimnym woskiem to również wygodny sposób usuwania owłosienia w okresie letnim. Istnieje cała gama plastrów o właściwościach nawilżających w różnych rozmiarach, odpowiednich dla poszczególnych partii ciała. 

Depilacja zimnym woskiem - wady

Depilacja zimnym woskiem nie zawsze jest skuteczna w przypadku usuwania bardzo krótkich włosków. W związku z tym czasami zabieg należy powtórzyć. Z kolei wielokrotna depilacja woskiem może spowodować podrażnienie i wysuszenie skóry. Na szczęście plastry z woskiem Veet zawierają niezwykle odżywczy składnik – olejek ze słodkich migdałów, który jest znany ze swoich właściwości łagodzących i może zdziałać cuda w przypadku wrażliwej skóry.

Depilacja woskiem orientalnym - zalety

Depilacja woskiem orientalnym, zwana również depilacją cukrową, jest bardzo starą metodą usuwania zbędnego owłosienia bez użycia plastrów. Wosk tworzy warstwę na skórze, którą następnie zdejmuje się w kierunku przeciwnym do wzrastania włosków. Ponadto rozpuszcza się w wodzie i można go łatwo zmyć z powierzchni skóry. Ten rodzaj wosku nie rozlewa się i nie kapie w czasie nakładania na skórę. Zawiera wysokie stężenie cukru, co zapobiega rozwojowi bakterii wewnątrz pojemnika z woskiem.  

Depilacja woskiem orientalnym - wady

Depilacja woskiem orientalnym bywa bolesna dla osób o wrażliwej skórze, powodując wysypkę, wrastanie włosków i zaczerwienienie skóry. Wosk należy podgrzać przed użyciem, co wiąże się z późniejszym sprzątaniem. Stosowanie tego rodzaju depilacji wymaga sporej praktyki – wosk powinien posiadać dość gęstą konsystencję, aby właściwie usunąć zbędne owłosienie.

Każdy rodzaj depilacji ma swoje wady i zalety. Depilacja woskiem orientalnym wymaga sprzątania, ale jest mniej bolesna. Depilacja ciepłym woskiem daje świetny efekt w przypadku usuwania grubszych włosków, ale jest bardziej czasochłonna niż ta przy użyciu zimnego wosku, która z kolei trwa krócej, ale za to częściej powoduje podrażnienie skóry. Każdy powinien wybrać metodę najlepszą dla siebie. Kiedy już podejmiemy tę decyzję, postarajmy się potraktować depilację woskiem jako sposób na oderwanie się od codziennej bieganiny.