Fakty i Mity : Włosy na ciele – czym się od siebie różnią?

Homo sapiens to gatunek, który różni się od innych ssaków pod bardzo wieloma względami. Jednak na pewno jedną z cech, która jest wspólna dla nas i naszych „dalekich kuzynów” są włosy. Oczywiście ich struktura, gęstość czy rozmieszczenie na poszczególnych partiach ciała nie są takie same u wszystkich osób, (tak samo jak występują różnice w tym zakresie pomiędzy przedstawicielami innych gatunków). Jednak jedno jest pewne – włosy na ciele posiada każdy z nas. 

Niektórym z nas te włosy zupełnie nie przeszkadzają, podczas gdy inni uważają je za największą udrękę. Większość z nas jednak prędzej czy później zaczyna się zastanawiać, jak pozbyć się niechcianego owłosienia. Zastanówmy się, czym różni się struktura i gęstość włosów w różnych partiach ciała, jaką funkcję pełnią te włosy oraz jak możemy się ich skutecznie pozbyć.  

Jak są zbudowane i skąd biorą się włosy? 

W naszej skórze znajdują się mieszki włosowe, które produkują włókna białkowe, z których składają się włosy. Bez względu na płeć, od małego skóra każdego z nas była pokryta delikatnym, jasnym meszkiem. W okresie dojrzewania włosy na ciele stają się bardziej widoczne, gęstsze i ciemniejsze. 

Uważa się, że ilość takich grubych, ciemnych włosów jest uzależniona od hormonów wytwarzanych przez organizm. Dlatego z zasady mężczyźni mają więcej włosów na ciele niż kobiety. Ludzkie włosy (bez względu na to, na której części ciała występują) charakteryzują się cyklem rozwojowym składającym się z trzech etapów: wzrostu włosa (fazy anagenowej), okresu przejściowego (fazy katagenowej) i okresu odpoczynku (fazy telogenowej), na koniec którego następuje wypadanie włosów.  

Włosy na głowie

Czas trwania każdej z wymienionych powyżej faz, podobnie jak liczba i rozmiar mieszków włosowych na danym obszarze skóry, decydują o strukturze i gęstości włosów w różnych miejscach naszego ciała. Jeśli chodzi o włosy na głowie, faza anagenowa trwa od dwóch do siedmiu lat. Czas jej trwania zależy jednak od indywidualnych cech oraz od działania czynników genetycznych, hormonalnych czy stresu. Faza anagenowa trwa znacznie dłużej w przypadku włosów na głowie niż włosów, które znajdują się na innych obszarach ciała. To właśnie dlatego (na szczęście!) włosy na ciele są znacznie krótsze od tych, które rosną na głowie. 

Włosy na ciele

W przypadku włosów na ciele faza anagenowa trwa w przybliżeniu 30-45 dni. Jest to zatem okres znacznie krótszy niż w przypadku włosów rosnących na głowie. Głównym powodem różnic w czasie trwania fazy anagenowej jest fakt, że włosy znajdujące się na różnych partiach ciała pełnią różnorodne funkcje. Na przykład główną funkcją brwi jest zapobieganie dostawaniu się potu do oczu. W związku z tym muszą mieć one konkretną długość i gęstość.  

Jak pozbyć się niechcianych włosów?

Podstawy naukowe już za nami. Teraz zastanówmy się nad tym, w jaki sposób możemy pozbyć się niechcianych włosów. Wybór odpowiedniej metody depilacji w dużej mierze zależy od obszaru ciała, z którego chcemy pozbyć się zbędnego owłosienia.  

Depilacja nóg

Nogi to pierwsza część ciała, która przychodzi nam do głowy, jak tylko pomyślimy o depilacji, szczególnie podczas słonecznych dni. W tym przypadku obszar skóry, który chcemy wydepilować jest dosyć duży. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być Krem do Depilacji pod Prysznic Veet. Krem ten należy stosować podczas prysznica, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Pozwala on uzyskać pożądane efekty nawet w ciągu 5 minut. Efekty utrzymują się nawet dwa razy dłużej niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego golenia maszynką. Oznacza to, że czas, który musisz poświęcić na depilację jest w tym przypadku ograniczony do minimum. Pamiętaj, aby zawsze przed zastosowaniem kremu dokładnie przeczytać instrukcję jego stosowania. 

Depilacja okolic bikini

Włosy w okolicach bikini mogą być niezwykle irytujące, zwłaszcza w lecie, kiedy chcesz założyć na plażę ulubiony kostium. Chyba nie ma nic gorszego niż wystające spod kostiumu włoski! W związku z tym, że skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa, możesz wypróbować depilację światłem, która jest mniej bolesna i daje bardziej długotrwałe efekty niż depilacja woskiem. Zabieg fotodepilacji możesz przeprowadzić w warunkach domowych, korzystając z urządzenia specjalnie przeznaczonego do tego celu. Fotodepilacja polega na wykorzystaniu krótkich impulsów świetlnych, które uszkadzają mieszki włosowe. Rezultatem stosowania tej metody jest trwałe usuwanie owłosienia – w większości przypadków wystarczy około 10 sesji. 

Depilacja pach– ciepły wosk

Wybór odpowiedniej metody depilacji skóry pod pachami nie jest prosty. Przez lata nie udało się osiągnąć w tej kwestii konsensusu. Wiele osób w ogóle nie decyduje się na depilację pod pachami, a czasem pojawiają się nawet rozważania dotyczące stylu i koloru włosów. Na szczęście ci, którzy chcą skutecznie pozbyć się włosów z tego obszaru mają do wyboru kilka opcji. Jedną z nich jest Elektryczny System Do Depilacji Ciepłym Woskiem Veet EasyWax. Jest to łatwe w użyciu urządzenie, które pozwala na równomierne rozprowadzenie wosku. Efekty depilacji utrzymują się nawet do czterech tygodni. Produkt ten może być stosowany do depilacji wszystkich rodzajów skóry, a podgrzanie wosku zajmuje tylko 20-30 minut. Wypróbuj  Wkład do Elektrycznego Systemu Do Depilacji Ciepłym Woskiem Veet Easywax - Strefa bikini i pachy, który dzięki mniejszej końcówce typu roll-on pozwala na precyzyjną aplikację wosku. Wosk stosowany w produktach EasyWax jest produkowany na bazie tych samych składników jak ten, który wykorzystuje się w salonach kosmetycznych. Urządzenie pozwala na pozbycie się nawet krótkich włosków, usuwając je w całości, co prowadzi do długotrwałego efektu gładkiej skóry.
 
Wybór metody depilacji zależy w dużej mierze od tego, na której części ciała zamierzasz ją stosować. Na szczęście oferta dostępnych kosmetyków jest obecnie bardzo szeroka. Dlatego na pewno bez problemu znajdziesz coś dla siebie. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapoznaj się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach produktów Veet, aby dobrać bezpieczną metodę depilacji dla poszczególnych partii ciała. Nie musisz już wydawać pieniędzy i marnować czasu na wizyty w salonie kosmetycznym. Z Veet przeprowadzić profesjonalną depilację, nie wychodząc z domu!