Technologia IPL – co to takiego?

Jak się okazuje, Aleksander Wielki miał obsesję na punkcie golenia, Kleopatra regularnie stosowała depilację cukrową, a Juliusz Cezar wyrywał zbędne włoski za pomocą pęsety. W zależności od tego, co było w modzie w danym czasie, ludzie od zawsze pozbywali się owłosienia z różnych miejsc na ciele.  Czy jednak perspektywa depilacji do końca życia przy użyciu wosku, golarki lub kremu wydaje nam się zachęcająca? Maszynki do golenia oraz inne akcesoria, które pomagają zachować naszej skórze jedwabistą gładkość, nie są wcale tanie. Może zatem ciekawszym wyda nam się rozwiązanie, które zapewni naszej skórze gładkość na dłużej? IPL może być dokładnie tym, czego potrzebujemy!

IPL – co to takiego?

Technologię IPL stosuje się od początku lat dwutysięcznych. Jest to metoda nieinwazyjna, polegająca na redukcji owłosienia przy pomocy impulsów światła o wysokiej intensywności, które niszczą włoski u ich nasady. Efekt depilacji IPL jest bardziej długotrwały i odnosi niezwykle dobre skutki w przypadku usuwania ciemniejszego i grubszego owłosienia.

Jak działa IPL?

Szklaną powierzchnię głowicy IPL przykłada się do włosków. Urządzenie to wysyła krótkie impulsy światła o wysokiej intensywności, które rozpuszczają włoski bezpośrednio u ich nasady. Najlepszy efekt stosowania IPL osiąga się wówczas, gdy włoski są świeżo obcięte. Metoda ta nie jest do końca skuteczna, jeśli włoski wypadają lub nie były obcinane przez długi czas. Wynika to z faktu, że świeżo obcięte włoski mają wyższy poziom pigmentu, przez co są bardziej podatne na zniszczenie przez impulsy światła.

Co dzieje się w czasie zabiegu?

Profesjonalne zabiegi IPL na ogół odbywają się w salonach kosmetycznych lub klinikach dermatologicznych i są wykonywane przez wykwalifikowanych kosmetologów  zgodnie z normami obowiązującymi w danym kraju. Miejsce poddane depilacji można wcześniej znieczulić, ale nie zawsze jest to konieczne. Każdy zabieg trwa zazwyczaj około 20 minut i polega na przeprowadzeniu 4-6 sesji w odstępie mniej więcej 3 tygodni. Przed zabiegiem pacjenci zakładają okulary ochronne. Na skórę często nakłada się zimny żel po to, aby ją ochłodzić. Ponadto urządzenia IPL mają wbudowany system chłodzący, który zapobiega poparzeniu skóry. Bardzo ważne jest, aby unikać nadmiernej ekspozycji na słońce przed zabiegiem. 

Depilacja IPL a depilacja laserowa

Depilacja IPL nie wymaga późniejszego pozostania w domu, więc możemy od razu wrócić do pracy. Ponadto IPL usuwa owłosienie szybciej niż laser. 
Jedną z największych zalet IPL jest to, że w tym samym czasie usuwa owłosienie na większej powierzchni skóry.

Depilacja IPL w domu

Urządzenie do depilacji IPL marki Veet jest łatwe w obsłudze. Bezpieczne dla człowieka impulsy światła powstrzymują wzrost włosków bezpośrednio u nasady i w krótkim czasie zapewniają efekt depilacji jak w salonie kosmetycznym. Urządzenie to jest wyposażone w czujnik koloru skóry i ma wbudowaną lampę. Można je również stosować do depilacji mniejszych partii skóry twarzy oraz trudno dostępnych miejsc.

Jeśli tak jak Kleopatra marzymy o jedwabiście gładkiej skórze bez konieczności stosowania kremów do depilacji, wosku i golarki, IPL wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Ten rodzaj depilacji pomoże nam również skutecznie uporać się z owłosieniem ciemniejszym i bardziej gęstym. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, nie musimy się martwić! Zabieg możemy przeprowadzić nawet w czasie przerwy na lunch, gdyż nie wymaga on późniejszego pozostania w domu. Kiedy nie jest nam po drodze do salonu kosmetycznego, depilację IPL możemy wykonać w zaciszu własnego mieszkania.