Po co nam włosy?

Dla wielu kobiet konieczność regularnej depilacji to największa udręka. Z kolei przeciętny mężczyzna spędza nawet 6 miesięcy w ciągu swojego życia na goleniu brody. Mogłoby się wydawać, że w toku ewolucji te włosy powinny do tej pory całkowicie zniknąć. Jednak istnieją powody, dla których nasze ciało jest od stóp do głów (w większym lub mniejszym natężeniu) pokryte włosami. Z tych samych powodów nawet jeśli zdecydujemy się usunąć włosy z danej partii ciała, praktycznie od razu zaczynają one odrastać. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaką rolę pełnią włosy na ciele - nawet te, których występowanie wydaje nam się kompletnie nielogiczne.

Cykl życia włosa

Życie włosa zaczyna się pod skórą. Komórki znajdujące się wewnątrz mieszków włosowych dzielą się, a ich ilość się zwiększa, wypychając starsze komórki włosów na zewnątrz. Wzrost włosa trwa przez pewien okres nazywany fazą anagenową. Następnie włosy przechodzą w stan “odpoczynku” i fazę telogenową, a ostatecznie wypadają. Faza anagenowa różni się czasem trwania w zależności od typu włosa. Z tego powodu na przykład włosy na głowie rosną dłużej niż te na nogach.

Regulacja cieplna 

Mimo, że ciągle narzekamy na niechciane włosy i tak mamy ich znacznie mniej w porównaniu do innych ssaków. Od początku istnienia naszego gatunku pozbyliśmy się większości włosów, które pokrywały nasze ciało. Warto to docenić, szczególnie podczas sezonu na bikini! Jedną z przyczyn tego faktu jest ochrona organizmu przed przegrzaniem. Funkcją potu jest ochładzanie organizmu, a kiedy nasza skóra jest pokryta tylko cienką warstwą włosów nasze ciało lepiej przystosowuje się nawet do ekstremalnych temperatur.

Warstwa ochronna

Włosy, które pozostały na naszym ciele mimo zmian ewolucyjnych także mają swój cel. Jedną z funkcji włosów na głowie jest ochrona przed słońcem. Nawet nasze brwi stanowią dodatkową warstwę ochronną, zapobiegając dostawaniu się potu czy kropli deszczu do naszych oczu. Kiedy cofniemy się do czasów, kiedy ludzie musieli polować, aby zapewnić byt swojej rodzinie, włosy na nogach, rękach i plecach stanowiły ochronę przed skaleczeniami i zadrapaniami, jak również przed nieprzyjemnymi owadami. Teraz po jedzenie wystarczy wybrać się do supermarketu. Zatem nic dziwnego, że gładkie nogi stały się popularnym trendem.

Zmysłowość?

Większość kobiet narzeka na nadmiar włosów w okolicach bikini i pod pachami, które są traktowane raczej jako niedogodność niż atut. Jak na ironię, włosy w okolicach intymnych są z natury gęstsze, ponieważ dzięki temu feromony wytwarzane w tych miejscach silniej oddziałują na innych, wzbudzając pożądanie.
 
Depilacja

Biorąc pod uwagę zmieniające się trendy i rosnącą dostępność produktów do depilacji, można wnioskować, że ludzkość wykształciła sobie jednoznaczne podejście do kwestii owłosienia na ciele. Jedną z najczęściej stosowanych metod usuwania włosów jest depilacja woskiem. Elektryczny System do Depilacji Woskiem Veet EasyWax sprawi, że osiągniesz efekty podobne do tych, które można uzyskać w profesjonalnym salonie.

Jeśli wolisz bardziej krótkoterminowe rozwiązanie, golenie maszynką lub krem do depilacji to dobra propozycja dla Ciebie. Jeśli chodzi o regulację brwi i usuwanie pojedynczych włosków możesz także zastosować pęsetę.

Włosy na naszym ciele pełnią liczne funkcje. Może się wydawać, że w niektórych miejscach są one całkowicie nieprzydatne, ale w naturze nic nie dzieje się bez powodu. Mimo, że występowanie tych włosów może nieść ze sobą pewne korzyści, możesz łatwo się ich pozbyć stosując jedną z wielu dostępnych metod depilacji. Najważniejsze, abyś czuła się komfortowo! Niechciane włosy na ciele nie są już problemem dla nowoczesnych kobiet!