Depilacja w czasie ciąży

Ciąża to cudowny i ekscytujący czas w życiu każdej kobiety. Jest to jednak także czas wielkich zmian w Twoim organizmie, które mogą rodzić wiele pytań dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa i komfortu Twojego i Twojego dziecka. Jest to czas, w którym powinnaś szczególnie dbać o swoje zdrowie, jednak nie ma powodu żebyś miała zapominać o atrakcyjnym wyglądzie. Istnieje wiele metod depilacji, ale stosowanie niektórych z nich może być niewskazane w czasie ciąży. Są też takie, z których możesz bezpiecznie korzystać w czasie tych dziewięciu miesięcy – wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych zasad. 

Ciąża a wzrost włosów

W czasie ciąży Twoje ciało ulega licznym zmianom, które wiążą się z zapewnieniem Twojemu dziecku jak najlepszych warunków rozwoju. Wiele kobiet w tym okresie zwraca uwagę na to, że włosy na ich ciele stają się ciemniejsze i grubsze, a także, że pojawiają się one w miejscach, w których ich wcześniej nie było. Nie ma jednak powodu do niepokoju, ponieważ jest to całkowicie naturalne zjawisko. Pojawienie się nowych włosków to rezultat zmian hormonalnych (dotyczących w szczególności poziomu estrogenu), a także przyspieszenia obiegu krwi i metabolizmu w czasie ciąży. Dobra wiadomość jest taka, że bez wątpienia istnieje metoda depilacji, która sprawdzi się w celu usunięcia tych włosów. Co najważniejsze, w przypadku większości kobiet tego typu zmiany mają charakter tymczasowy i znikają w ciągu 6 miesięcy od porodu, kiedy hormony wracają do swojego typowego poziomu.

Pęseta

Pojawienie się pojedynczych niechcianych włosów nad ustami, w okolicach brwi czy na sutkach jest bardzo częste w okresie ciąży. W przypadku takich pojedynczych irytujących włosów najbardziej przydatna jest metoda, która oferuje szybkie i precyzyjne pozbycie się włosów. Wyrywanie ich pęsetą jest techniką dosyć staromodną, ale w tym przypadku może się sprawdzić, że względu na maksymalną precyzję. Poza tym nie wymaga ona stosowania żadnych kosmetyków, ani substancji chemicznych które mogą prowadzić do powstawania podrażnień, szczególnie w przypadku bardziej wrażliwych partii skóry.  

Golenie maszynką

Odpowiednie nawodnienie organizmu oraz unikanie przegrzania lub wychłodzenia organizmu to podstawa zdrowej ciąży. Dlatego podczas ciepłych miesięcy nie ma powodów, żebyś miała ukrywać swoje nogi. Jednym ze sposobów na pozbycie się włosów z tej partii ciała jest tradycyjne golenie maszynką. Niestety wiele kobiet deklaruje, że w czasie ciąży ich włosy rosną znacznie szybciej niż normalnie, co skutkuje koniecznością częstszego golenia powodując dyskomfort. Poza tym niekiedy zdarza się, że kobiety w czasie ciąży mają problemy z utrzymaniem równowagi. Pamiętaj zatem, aby zachować szczególną ostrożność podczas golenia pod prysznicem. 

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na uzyskaniu jak najbardziej długotrwałych efektów. W końcu podczas ciąży będziesz miała mnóstwo innych rzeczy na głowie – od kompletowania wyprawki i przygotowania pokoju po wybór odpowiedniego imienia dla dziecka. Depilacja woskiem sprawdza się zarówno w przypadku nóg, pach, jak i okolic bikini. Nowoczesne rozwiązania pozwalają korzystać z tej metody także w warunkach domowych, bez konieczności wizyty w salonie kosmetycznym. Efekt gładkiej skóry po depilacji woskiem utrzymuje się nawet do czterech tygodni! Jedyną wadą stosowania tej metody w czasie ciąży jest to, że w tym okresie istnieje większe ryzyko, że pozostawi ona po sobie siniaki. Poza tym jednak ta metoda jest całkowicie bezpieczna dla kobiet w ciąży. Jeżeli zauważyłaś, że Twoja skóra w czasie ciąży stała się bardziej wrażliwa, wybierz produkt przeznaczony specjalnie do takiego rodzaju skóry.  Veet oferuje szeroką gamę produktów, które zawierają składniki odżywcze takie jak olejek migdałowy, czy witamina E, dzięki którym ryzyko podrażnień jest ograniczone do minimum. 

Krem do depilacji

Kremy są kolejną metodą depilacji, która może być stosowana zarówno do usuwania owłosienia z nóg, pach, jak i linii bikini. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują bezbolesnej metody depilacji, a jednocześnie zależy im na efektach, które utrzymują się znacznie dłużej niż przy goleniu maszynką. Jeżeli obawiasz się, że krem do depilacji może spowodować podrażnienie Twojej skóry, wybierz wersję przeznaczoną dla skóry wrażliwej. Możesz także wypróbować krem do depilacji przeznaczony specjalnie do stosowania pod prysznicem, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Wystarczy spłukać go po kilku minutach, abyś mogła cieszyć się jedwabiście gładką skórą! 

Depilacja laserowa

W ostatnich latach technologia depilacji laserowej bardzo szybko się rozwija. Jednak wielu lekarzy odradza stosowanie tej metody w czasie ciąży ze względu na brak badań potwierdzających jej bezpieczeństwo w tym okresie. Dlatego będąc w ciąży najlepiej jest wybrać inny sposób depilacji. Zapewne nie jesteś zadowolona z faktu, że na Twoim ciele pojawiły się dodatkowe włoski, jednak w związku z tym, że zmiany te są w większości przypadków tymczasowe, nie musisz martwić się koniecznością ich trwałego usuwania, ponieważ już wkrótce powinny one zniknąć samoistnie. 

Nie ma jednej sprawdzonej metody depilacji, która sprawdza się w przypadku wszystkich kobiet w ciąży. Jednak większość kobiet także w tym okresie chce wyglądać dobrze i czuć się atrakcyjnie. Pamiętaj, że wszystkie opisane powyżej zmiany są całkowicie naturalne. Poza tym, jeśli chodzi o depilację, masz mnóstwo opcji do wyboru i na pewno uda Ci się znaleźć rozwiązanie, które sprawdzi się w Twoim przypadku. Jeśli jednak masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące zmian, które zachodzą w Twoim ciele, skonsultuj się ze swoim lekarzem, który chętnie udzieli Ci odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.