Depilacja kiedys i dzis

Stosunek społeczeństwa do kobiecej depilacji wydaje się niezmienny od jakiegoś czasu. Modelki w czasopismach i na bilbordach są zawsze całkowicie wydepilowane, co do ostatniego włoska. Przez to wszechobecne zjawisko mogłoby się wydawać, że tak było od zawsze. Lecz jeśli spojrzymy wstecz, przekonamy się, że to nie do końca prawda. Moda i podejście do usuwania włosów na ciele ciągle się zmienia.

Początki

Idea depilacji nie była zbyt powszechna, dopóki nie zjawili się Starożytni Egipcjanie. Są pewne dowody na to, że jeszcze zanim nastały ich czasy, usuwano włosy na ciele z osobistych pobudek bądź podczas rytuałów. Jednak nigdy nie uważano tego za żadnego rodzaju zwyczaj lub trend. Razem z nastaniem czasów Starożytnego Egiptu pojawiła się moda na depilację. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni usuwali włosy z całego ciała, używając do tego golarek, pasty cukrowej lub prostych kremów do depilacji. Później zwyczaj ten przyjęli także Rzymianie, jednak w obu przypadkach było to popularniejsze wśród bardziej zamożnych ludzi.

Okres średniowiecza

Jest bardzo mało dowodów na to czy w okresie Wieków Ciemnych depilacja była praktykowana, czy też nie. W grobach Wikingów często można znaleźć przedmioty takie jak golarki, lusterka czy grzebienie, co pokazuje jak bardzo dbali oni o swój wygląd, a zwłaszcza o włosy. Można by więc założyć, że dotyczy to włosów na całym ciele. W tym samym czasie na Bliskim Wschodzie narodził się Islam, który głosi, że ciało powinno być utrzymane w czystości. W związku tym włosy pod pachami i w miejscach intymnych powinny być wygolone. Na podstawie tych danych można by rzec, że zwyczaj usuwania włosów na ciele miał się całkiem dobrze w tamtych czasach.

Renesansowe zwyczaje

W sztuce Renesansu na próżno szukać śladów jakichkolwiek włosów na ciele. I prawdopodobnie ludzie wzorowali się na tym, dbając o to, aby ich ciało było zawsze dokładnie wydepilowane. Dowodem na to może być słynna anegdota na temat Johna Ruskina. Według niej, Ruskin nie był w stanie skonsumować małżeństwa, ponieważ był przerażony widokiem swojej żony - najwyraźniej nie wpasowała się ona w ramy renesansowych zwyczajów. 

XX wiek

Depilacja była obecna i modna praktycznie od zawsze, jednak dopiero w dwudziestym wieku zaczęli ją stosować ludzie z niemal wszystkich środowisk. Głównym powodem tego zjawiska była coraz większa dostępność produktów do depilacji i siła marketingu. W 1915 roku Gillette zaprezentował swoją pierwszą maszynkę przeznaczoną tylko dla kobiet. Sloganem było: ,,Letnia sukienka i współczesny taniec wymuszają usuwanie zbędnego owłosienia!’’.

Włosy dziś i jutro

Dzisiaj kobiety same mogą zadecydować gdzie i jak się depilują, a także jak często to robią. To, gdzie, i czy w ogóle chcesz się wydepilować powinno być tylko i wyłącznie Twoją decyzją, nie opartą na niczym innym niż Twoje własne potrzeby. Więc jeśli zdecydujesz się na depilację - częściową bądź całkowitą - możesz polegać na Veet. Będziesz mogła wybrać swoją ulubioną metodę spośród wielu dostępnych opcji. A sama depilacja będzie prosta i przyjemna.