Fakty i Mity : Czym różnią się ludzkie włosy?

To oczywiste, że włosy każdego z nas są inne – to jedna z cech, które decydują o naszym wyglądzie. Niezależnie od tego, czy Twoje włosy są grube i falowane czy cienkie i proste,  jest ku temu jakiś powód. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jaki. 

Co nadaje włosom kolor?

Kolor włosów jest całkowicie uzależniony od typu pigment, który jest wydzielany przez nasz organizm. Są dwa rodzaje pigmentu: melanina i karoten. 

Melanina ma ciemnobrązową barwę, a karoten czerwono-żółtą. Ostatecznie kolor włosów jest determinowany przez proporcje tych pigmentów. Dlatego jeśli nie podoba Ci się Twój naturalny kolor włosów, reklamacje zgłaszaj rodzicom, ponieważ to wszystko jest uzależnione od genów. 

Oczywiście im więcej melaniny znajduje się we włosach, tym ciemniejsze się stają. Być może Twoje włosy były jasne, kiedy byłaś dzieckiem, jednak ilość wytwarzanej melaniny może podlegać zmianom w czasie. 

Wraz z wiekiem pojawia się coraz więcej siwych włosów. Wynika to z tego, że produkowana jest mniejsza ilość melaniny, a w rezultacie włosy tracą swój wcześniejszy odcień.

•    Dlaczego włosy się kręcą?

To, czy Twoje włosy są kręcone czy proste zależy od czynników genetycznych. Jednak naukowcy nie są na 100% pewni, jaka jest tego przyczyna. 
Istnieje kilka teorii, które mogłyby wyjaśnić taki stan rzeczy. Poniżej wymieniliśmy te, które są spotykane najczęściej. 

-    Różnice w kształcie mieszków włosowych
-    Wpływ hormonów i przyjmowanych leków
-    Ułożenie cebulki włosa w mieszku włosowym
-    Wilgotność powietrza

•    Co wpływa na grubość włosów?

Grubość włosów zależy od wielkości mieszków włosowych. W przypadku większych mieszków włosowych, włosy są grubsze, a jeśli mieszki włosowe są niewielkie, włosy będą cieńsze.
Włosy mogą także wydawać się grubsze, gdy są bardziej gęste. Najwięcej włosów rośnie na tych obszarach skóry, gdzie występuje najwięcej mieszków włosowych.
Czynniki genetyczne odgrywają bardzo istotną rolę, jeśli chodzi o strukturę włosów. Jeśli chcesz pozbyć się włosów z którejś partii ciała, istnieje na to wiele skutecznych sposobów, spośród których na pewno wybierzesz coś dla siebie. 

Jedną z opcji jest tradycyjne golenie maszynką. Jednak jeśli Twoje włosy są grube i ciemne, mogą odrastać szybciej i stawać się bardziej widoczne przy każdym goleniu. Nie jest to duży problem w przypadku osób, których włosy są jaśniejsze i cieńsze, ponieważ w ich przypadku odrastające włosy są delikatniejsze.  

Ta sama zasada dotyczy kremów do depilacji, ponieważ w przypadku ich stosowania cebulki włosów nie są usuwane. Aby pozbyć się włosów w całości, najlepszym rozwiązaniem wydaje się depilacja woskiem. 

Depilacja woskiem to zatem jedna z najbardziej efektywnych metod, która daje relatywnie długotrwałe efekty. Pozwala ona na pozbycie się całości włosa, a skóra pozostaje gładka nawet do 28 dni. Okres ten zależy jednak od części ciała, którą depilujesz. 

Plastry z Woskiem Suprem ‘Essence są wyposażone w specjalny uchwyt, dzięki któremu szybko opanujesz technikę usuwania włosów jednym ruchem.