Co należy robić, a czego unikać po depilacji woskiem?

Depilacja woskiem jest jedną z najpopularniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Dzięki niej osiągamy pożądany efekt – gładką skórę pozbawioną włosków. Ważne jest jednak, aby właściwie zadbać o skórę po depilacji i uniknąć w ten sposób jakichkolwiek dolegliwości, czerwonych wyprysków, a nawet infekcji.

Istnieje cała lista sytuacji, których należy się wystrzegać po depilacji woskiem, ponieważ skóra jest wtedy bardziej wrażliwa. Po pierwsze, unikajmy wysokich temperatur przez następne 24 godziny po zabiegu, czyli gorących kąpieli, łaźni parowej, sauny i jacuzzi, ponieważ mogą powodować podrażnienie skóry (podobne działanie ma woda chlorowana w basenach), a w następstwie doprowadzić do infekcji w otwartych porach skóry. Aby wspomóc zamykanie się porów, warto systematycznie stosować mleczko nawilżające z wyciągiem z drzewa herbacianego, które jest naturalnym środkiem antyseptycznym, działającym łagodząco i antybakteryjnie na wrażliwą skórę.

Oczyszczenie skóry po depilacji woskiem jest bardzo istotne, ponieważ mieszki włosowe są otwarte, co czyni nas podatnymi na infekcje. Warto wziąć ciepły (ale nie gorący) prysznic i użyć kremu antyseptycznego, szczególnie jeśli mamy tendencję do rozwoju infekcji po depilacji. Dobrym pomysłem jest zastosowanie kremu z wyciągiem z drzewa herbacianego lub z dodatkiem olejku lawendowego o działaniu łagodzącym. Upewnijmy się jednak, że nasze ręce są czyste przed jego nałożeniem.

Jeśli nasza skóra jest podrażniona, należy unikać tarcia miejsc po depilacji poprzez noszenie luźnych ubrań i bawełnianej bielizny. Pozwoli to skórze swobodnie oddychać. Zalecenie to dotyczy szczególnie nóg i okolic bikini. Luźne ubrania ograniczą również pocenie się, co jest szczególnie ważne, gdyż pot jest idealną pożywką dla bakterii, powoduje wysypkę, podrażnienie, zaczerwienienie oraz infekcje.

I jeszcze jedna ważna rzecz, o której warto pamiętać po zabiegu – unikajmy używania dezodorantu lub innych perfumowanych kosmetyków na wydepilowanej skórze przez minimum 24 godziny, ponieważ mogą one znacznie ją podrażnić. 

Kilka dni po depilacji można wykonać delikatny peeling skóry i powtarzać go kilka razy w tygodniu. W ten sposób pozbędziemy się martwego naskórka i zmniejszymy ryzyko wrastania włosków. Zadbajmy o nawilżenie i odżywienie naszej skóry poprzez codzienne stosowanie mleczka do ciała.

Odrastanie włosków zwykle zaczyna się mniej więcej tydzień po depilacji woskiem. Unikajmy golenia nóg przed kolejnym zabiegiem, ponieważ zaburza to cykl wzrostu włosków, a poza tym muszą one osiągnąć odpowiednią długość, aby poddać je depilacji woskiem. Pozwólmy, aby odrosły, a skóra naszych nóg odzyskała formę przed następnym zabiegiem.