Co musisz wiedzieć o depilacji?

Od brwi po linię bikini… usuwanie niechcianych włosków z różnych części ciała od wieków stanowi istotną część codziennej pielęgnacji. Oczywiście trendy związane z depilacją zmieniają się z czasem, a zaawansowane rozwiązania technologiczne prowadzą do opracowania profesjonalnych rozwiązań, zarówno w przypadku depilacji w warunkach domowych, jak i salonach kosmetycznych. Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym metodom usuwania włosów i temu, jak zmieniały się z czasem. Przy okazji poznasz kilka wskazówek, dzięki którym proces depilacji będzie przebiegał łatwiej i bardziej sprawnie. 

Golenie maszynką

W pierwotnej formie maszynki do golenia były obecne już w Starożytnym Egipcie. Wykonane z brązu lub krzemienia ostrza pozwalały pozbyć się niechcianych włosów z różnych partii ciała. Gładka skóra pozbawiona włosów była wyznacznikiem wysokiego statusu i bogactwa. Maszynki do golenia zyskały masową popularność wśród kobiet w XXw., a korzystanie z nich stało się nieodłącznym elementem dbania o skórę. Golenie maszynką jest popularne także obecnie, jednak z czasem pojawiło się kilka konkurencyjnych metod. Główną wadą maszynek do golenia jest ryzyko podrażnień, a także otarć i skaleczeń. Co prawda sam proces golenia jest wygodny, ponieważ zajmuje bardzo mało czasu, jednak włosy odrastają po nim bardzo szybko i trzeba go przeprowadzać częściej, niż byś sobie tego życzyła. 

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem to technika z długą tradycją. Jej pierwszą formą było cukrowanie. Starożytni Egipcjanie, którzy byli mistrzami w opracowywaniu unikalnych technik dbania o urodę, korzystali w tym celu z mieszanki soku z cytryny, cukru i wody, która była podgrzewana w celu uzyskania konsystencji syropu. Następnie była ona nakładana na dany obszar skóry, a zastygnięta warstwa była odrywana szybkim, zdecydowanym ruchem. W przypadku tej metody depilacji włosy są wyrywane w całości co sprawia, że odrastają one znacznie dłużej niż w przypadku tradycyjnego golenia maszynką. Obecnie są dostępne znacznie bardziej wygodne metody depilacji woskiem niż pasta cukrowa. Veet Natural Inspirations to seria kosmetyków do depilacji woskiem, które zawierają naturalne olejki, które sprawiają, że poczujesz się jak prawdziwym SPA. Szkoda, że Starożytni Egipcjanie nie mieli okazji ich wypróbować! 


Krem do depilacji

Depilacja często kojarzy nam się z bólem, jednak wcale nie musi tak być. Usuwanie zbędnych włosów może być jednak całkiem przyjemnym zabiegiem, szczególnie jeśli skorzystasz z kremu do depilacji. Działanie kremu polega na rozpuszczaniu struktury włosów, dając efekt idealnie gładkich nóg. Może się wydawać, że kremy do depilacji są relatywnie nową metodą depilacji, jednak po raz pierwszy pojawiły się one już kilka tysięcy lat temu. Ich pierwotne formuły opierały się na takich składnikach jak arszenik czy wapno niegaszone. Oczywiście nie były to składniki najbardziej przyjazne dla skóry, ale zdaje się, że były skuteczne i spełniały ówczesne standardy. Na szczęście obecnie mamy pod ręką nowoczesne kremy do depilacji, które są całkowicie bezpieczne dla skóry. 
Jak widzisz, pierwsze formy metod do depilacji, z których obecnie korzystamy były obecne już tysiące lat temu. Postęp jaki dokonał się w tym zakresie jest naprawdę imponujący. Maszynki, woskowanie i kremy do depilacji są coraz wygodniejsze w stosowaniu. Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, depilacja jest obecnie znacznie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej.